Praha/Liberec
+420 734 718 899
obchod@prestima.cz

Získej každý rok o 5 týdnů navíc


Změna starých pořádků

Byl to šok. Šok, který postihne zřejmě každou generaci, ale přesto vás na něj nikdo předem nepřipraví. Podobně se asi museli cítit moji rodiče, když pominula euforie z revoluce roku ´89 a zbyla tu jen otázka:  „Ale co mám zítra vlastně dělat? A co ode mne bude požadovat doba, kterou právě prožívám?“ Stejné otázky mne napadaly, když přišel lockdown. Místo ranní cesty do kanceláře pouze cesta od jídelního stolu k pracovnímu. Místo realizace připravených zakázek jejich rušení. Místo vydělávání peněz ve firmě jsem je tam začal pravidelně nosit, aby vůbec mohla přežít. Čím dál víc se mi do hlavy vkrádala myšlenka – tohle je konec světa tak, jak jsem ho dosud znal. Zde člověku nepomohou dovednosti, jež si osvojil za posledních bezmála 30 let. To se nyní nepočítá. Jak se ale později postupně ukázalo, nebyl to konec a ani začátek konce. Byl to pouze nový začátek. Ale nepředbíhejme.

Nový rozměr

Tím, že jsme již od vzniku firmy měli kanceláře ve dvou městech, bylo pro nás zavedení vnitřního informačního systému (v té době velmi ojedinělá záležitost u menších firem) možnost, jak mít údaje o zakázkách a jejich stavu dostupné v obou. Pak přišla potřeba mít je dostupné i v domácích kancelářích. Vzhledem k nutnosti většího zabezpečení a rozdílných parametrů přístupových míst jsme se i my rozhodli vstoupit naplno do říše cloudové. Přínosem byla možnost nahlížet do komunikace a dokumentů z více druhů zařízení, s různými operačními systémy a pracovat sdíleně skutečně v rámci celého týmu.  Každý, kdo někdy zaváděl ve firmě vnitřní informační software ví, že největší oříšek je nastavení správné syntaxe a její dodržování jednotlivými uživateli.  K rychlejšímu osvojení této novější edice kuchařky  „co, kdo, kam, jak, s kým a v jakém pluginu“, nám do značné míry ulehčilo právě nynější období nižšího počtu aktivních zakázek. Tak se vše dalo celkem zvládnout bez větších bolestí i za plného provozu.
Větší  kus práce nás ale čekal v komunikaci s vámi, našimi báječnými zákazníky.  Za normálního stavu většina vašich zadání a společná kontrola průběžného vývoje zakázek vycházela z fyzických setkání. To bylo nyní naprosto mimo dosažitelné možnosti. Vyčistili jsme tedy sklíčka kamerových čoček, připojili sluchátka, reproduktory, mikrofony a tři, dva, jedna, klapka, začali jsme vysílat. No a samozřejmě i přijímat. Byť jsme měli jednotlivé předchozí zkušenosti, hromadné konferenční hovory v kadenci automatické palné zbraně byli kapku jízda novou krajinou a ukázaly nám, jak moc je tento způsob komunikace svébytnou disciplínou. Sdílet prezentaci nebo být vidět? Menší počet účastníků nebo co možná nejvíce, těch co k tématu mají co říct? Pravidelné hovory nebo schůzky ad hoc?  Spousta otázek  a málo zkušeností. Zato velká potřeba nalézt na ně co možná nejelegantnější řešení. A tak jsme zahájili svůj vlastní „Proces vylepšování „. Trvalé sdílení zkušeností, pravidelný proces vnitřního vzdělávání. Posun kohokoliv z nás se rovnal posunu celé skupiny. Postupně se nám rozdělily úkoly na jednotlivé disciplíny:

  • technické vybavení
  • komunikační programy
  • prezentační dovednosti
  • příprava podkladů

Úspěch jménem Prezi

Některé úkoly byly krátkodobé a jiné se staly plnohodnotnou disciplínou, hodnou naší profesní pozornosti.  Doučili jsme se nové finty v Power Pointu 365. A děkovali Míše a její prozřetelnosti, že již šestým rokem pracovala v Prezi a mohla nás tak provést touto báječnou krajinou plnou skvělých prezentačních možností. A pak vstoupilo na scénu dokonce Prezi Video a tím se  nám otevřela možnost vytvořit si vlastní televizní studio v teple našich domácích pracovních koutků. Získali jsme obrovskou svobodu moci tvořit výstupy ve vysoké kvalitě se zlomkem nutného vybavení. A jak šel čas a my se posouvali do vyšších tříd našich digitálních prezentačních dovedností, začali se na nás obracet naši klienti, abychom je vzali na palubu a pomohli i jim zvládat tuto nečekanou jízdu tobogánem.

Obr. 1 – Prezi Video je klíčem k unikátnímu způsobu online prezentování.

Dnes po více než roce máme nastudované vše, co nabízí Prezi Next, Prezi Video, Prezi Design, PowerPoint 365 a mnoho dalších užitečných nástrojů. Pro nebojácné objevitele i domácí kreativce máme připravené online výukové kurzy. No a pokud nemají vaši kolegové a klienti možnost se jich zúčastnit, máme pro ně i i kurzy nahrané – můžou se učit tehdy, když jim to čas dovolí. Nebo se vracet pro znalosti, které déle nepoužívali a potřebují si je oprášit. Ať už chcete zlepšit své prezentační dovednosti, ovládnout komunikační programy, udělat svoje prezentace jedinečnými, stačí si najít pár hodin svého času nebo přenechat úkol nám. Cestu už jsme prošlapali.

Prostor pro vaše plány

A pokud si říkáte – „Kde mám vzít ten čas?!“, o něčem bych věděl. V posledních dvanácti měsících jsem díky konferenčním hovorů najel o 20 000 km méně. Ne, že by mi osobní schůzky nechyběly. Jasně že chybí a některé opravdu moc, ale zjistil jsem, že řadu z nich v online verzi nahradím i s mnoha výhodami. A není to jen cca 50 000 Kč ročně, které nevydám za palivo.

Je to hlavně více než 200 hodin mého času, jež nestrávím navíc ve svém voze.

Jeden můj velmi oblíbený klient říká, že díky lockdownu a tomu, že svět přijal za své právě konferenční hovory, mohl za jeden rok postavit celou novou továrnu.
Tak co? Nehodilo by se i vám ušetřit 5 pracovních týdnů v roce a využít je na to, co vás baví? Mně teda jo. A už nyní vím, co v nich podniknu. Pokud to víte také, pojďte s námi do toho. 

@Záboj Marek

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *